Terapia logopedyczna
ROK SZKOLNY 2022/23
GODZINY PRACY LOGOPEDY
mgr Agata Marczykiewicz - logopeda, surdopedagog, tyflopedagog, oligofrenopedagog
Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
FORMA I PLAN ZAJĘĆ:
Zajęcia prowadzone są indywidualnie, bądź w grupach w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia danej wady lub zaburzenia. Dla każdego dziecka opracowany jest plan terapii logopedycznej.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ:
Czas trwania zajęć oraz jej efektywności zależy od rodzaju i stopnia zaburzenia mowy, budowy, sprawności aparatu artykulacyjnego, sprawności intelektualnej dziecka, a przede wszystkim od współpracy z rodzicami (konieczne jest systematyczne, codzienne ćwiczenia z dzieckiem w domu trwające ok. 10-15 minut).
10 „PRZYKAZAŃ” LOGOPEDYCZNYCH
Drodzy Rodzice,
-
Na zajęcia logopedyczne dzieci zawsze przynoszą zeszyt (format A4) – to pozwoli w jednym miejscu gromadzić wprowadzany materiał do ćwiczeń.
-
Po każdym spotkaniu dzieci zabierają zeszyt do domu – dzięki temu w każdej chwili będziecie mogli pomóc im utrwalać poznany materiał językowy.
-
Pamiętajcie o codziennych, nawet krótkich ćwiczeniach logopedycznych z dzieckiem – tylko one zapewnią sukces Waszego dziecka.
-
Pilnujcie, aby dzieci kolorowały obrazki tematyczne, które dostają na zajęciach – podobnie jak ćwiczenia artykulacyjne, stanowią one składnik pracy domowej.
-
Powtarzajcie z dziećmi poznane wierszyki utrwalające ćwiczone głoski – są one kluczem do pełnej sprawności artykulacyjnej Waszych dzieci.
-
Nie zrażajcie się przejściowymi trudnościami i niepowodzeniami dzieci– nie wszyscy osiągają natychmiastowe efekty.
-
Pilnujcie, aby dzieci nie opuszczały spotkań bez wyraźnego uzasadnienia – tylko systematyczna praca przynosi rezultaty.
- Pamiętajcie, aby dzieci na zajęcia przychodziły zdrowe– złe samopoczucie czy katar na pewno nie sprzyja efektywnej pracy.
9. Miejcie świadomość, że poprawna wymowa ma znaczenie dla przebiegu edukacji
10. Pamiętajcie, że nie pozostajecie sami– możecie liczyć na wsparcie logopedy oraz kadry.
O EFEKTYWNOŚCI TERAPII LOGOPEDYCZNEJ DECYDUJĄ:
1. CZAS ROZPOCZĘCIA ĆWICZEŃ
Wady wymowy wcześnie wykryte i objęte terapią o wiele łatwiej wyeliminować. Brak odpowiednio wcześnie podjętej terapii jednej wady, może sprawić, iż rozwiną się następne. Istnienie wad wymowy natomiast niekorzystnie wpływa na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że rodzice zaniedbują tę sferę rozwoju lub dowiadują się o potrzebie podjęcia terapii dopiero w grupie zerowej lub w momencie, gdy dziecko trafi do pierwszej klasy.
2. PROWADZENIE ĆWICZEŃ W DOMU
Spotkanie z logopedą nie jest jedynym, a tym samym wystarczającym elementem terapii. Tylko systematyczna, codzienna i wytrwała praca w domu, chociaż kilkuminutowe powtarzanie oraz utrwalanie materiału językowego z zajęć mogą doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu. Podobnie, jak powtarzanie poznanych wierszyków utrwalających ćwiczone głoski – staje się kluczem do pełnej sprawności artykulacyjnej dziecka.
3. SYSTEMATYCZNOŚĆ UCZĘSZCZANIA NA ZAJĘCIA
Jeśli dziecko nie uczestniczy systematycznie w zajęciach (opuszcza je bez uzasadnionej przyczyny), zaburzeniu ulega cały proces terapeutyczny. Dodatkowo nierytmiczność ćwiczeń może znacznie wydłużać terapię. Nabiera to dużego znaczenia w przypadku bardzo poważnych zaburzeń, z jakimi coraz częściej logopeda ma do czynienia.
4. PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ
Niezwykle ważnym elementem składowym terapii logopedycznej jest przynoszenie zeszytu, gdzie specjalista wkleja lub odnotowuje materiału i gdzie jest do wglądu systematycznie wprowadzany na zajęciach materiał językowy. Dzięki temu w każdej wolnej chwili dziecko może do niego sięgnąć, by podjąć pracę nad powtórzeniem i utrwalaniem ćwiczeń.
5. STAŁA WSPÓŁPRACA RODZICÓW Z LOGOPEDĄ
Współpraca ta to bardzo ważny czynnik determinujący sukces terapii, zarówno przy prostych wadach wymowy, jak i przypadkach bardziej złożonych. Jeżeli rodzic nie podejmuje wysiłku, by pomóc własnemu dziecku, to praca terapeuty staje się długa, mozolna i może trwać latami, bez widocznych rezultatów.
6. WSPARCIE PSYCHICZNE DZIECKA
Wsparcie dziecka to bardzo ważny czynnik determinujący sukces terapii. Dziecko chętniej podejmuje wysiłek, gdy czuje bliskość rodzica, jego akceptację i pomoc.
7. ZAANGAŻOWANIE DZIECKA W PROCES TERAPEUTYCZNY – GOTOWOŚĆ DO PODJĘCIA WYSIŁKU
Poza zaangażowaniem rodzica istotna jest również motywacja samego dziecka. Dopiero chęć do pracy, przy jednoczesnym wsparciu ze strony opiekunów powoduje, że powstają optymalne warunki terapeutyczne.
8. POZIOM ŚWIADOMOŚCI DZIECI I ICH RODZICÓW NA TEMAT WPŁYWU POPRAWNEJ WYMOWY NA OSIĄGNIĘCIA EDUKACYJNE
Niski poziom tej świadomości zwykle wpływa niekorzystnie na proces terapeutyczny, a odsetek dzieci z wadami wymowy w szkole masowej stale rośnie. Tymczasem zrozumienie tej zależności oraz podjęcie systematycznych ćwiczeń celem eliminacji zaburzenia w znacznym stopniu wpływa na ograniczenie trudności w pisaniu i czytaniu. Staje się tym samym gwarantem powodzenia szkolnego.
9. BRAK WIARY W MOŻLIWOŚĆ OSIAGNIĘCIA SUKCESU
Wiele dzieci zraża się przejściowymi trudnościami i niepowodzeniami, nie zdając sobie sprawy, że terapia musi odpowiednio długo potrwać i nie przynosi natychmiastowego sukcesu. Tylko regularne uczęszczanie na zajęcia i codzienne ćwiczenia w domu będą skutkowały poprawą wymowy.
-