• Terapia logopedyczna

ROK SZKOLNY 2022/23

GODZINY PRACY LOGOPEDY

mgr Agata Marczykiewicz - logopeda, surdopedagog, tyflopedagog, oligofrenopedagog

Środa:

FORMA I PLAN ZAJĘĆ:

Zajęcia prowadzone są indywidualnie, bądź w grupach w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia danej wady lub zaburzenia.  Dla każdego dziecka opracowany jest plan terapii logopedycznej.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ:

Czas trwania zajęć oraz jej efektywności zależy od rodzaju i stopnia zaburzenia mowy, budowy, sprawności aparatu artykulacyjnego, sprawności intelektualnej dziecka, a przede wszystkim od współpracy z rodzicami (konieczne jest systematyczne, codzienne ćwiczenia z dzieckiem   w domu trwające ok. 10-15 minut).

10 „PRZYKAZAŃ” LOGOPEDYCZNYCH

Drodzy Rodzice,

1. Na zajęcia logopedyczne dzieci zawsze przynoszą zeszyt (format A4)   – to pozwoli    w jednym miejscu gromadzić wprowadzany materiał do ćwiczeń.

2. Po każdym spotkaniu dzieci zabierają zeszyt do domu – dzięki temu w każdej chwili będziecie mogli pomóc im utrwalać poznany materiał językowy.

3. Pamiętajcie o codziennych, nawet krótkich ćwiczeniach logopedycznych z dzieckiem – tylko one zapewnią sukces Waszego dziecka.

4. Pilnujcie, aby dzieci kolorowały obrazki tematyczne, które dostają na zajęciach – podobnie jak ćwiczenia artykulacyjne, stanowią one składnik pracy domowej.

5. Powtarzajcie z dziećmi poznane wierszyki utrwalające ćwiczone głoski – są one kluczem do pełnej sprawności artykulacyjnej Waszych dzieci.

6. Nie zrażajcie się przejściowymi trudnościami i niepowodzeniami dzieci– nie wszyscy osiągają natychmiastowe efekty.

7. Pilnujcie, aby dzieci nie opuszczały spotkań bez wyraźnego uzasadnienia – tylko systematyczna praca przynosi rezultaty.

8. Pamiętajcie, aby dzieci na zajęcia przychodziły zdrowe– złe samopoczucie czy katar na pewno nie sprzyja efektywnej pracy.

9.   Miejcie świadomość, że poprawna wymowa  ma znaczenie  dla    przebiegu edukacji

10. Pamiętajcie, że nie pozostajecie  sami– możecie liczyć na wsparcie logopedy oraz           kadry.

O EFEKTYWNOŚCI TERAPII LOGOPEDYCZNEJ DECYDUJĄ:

1. CZAS ROZPOCZĘCIA ĆWICZEŃ

Wady wymowy wcześnie wykryte i objęte terapią o wiele łatwiej wyeliminować. Brak odpowiednio wcześnie podjętej terapii jednej wady, może sprawić, iż rozwiną się następne.  Istnienie wad wymowy natomiast niekorzystnie wpływa na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że rodzice zaniedbują tę sferę rozwoju lub dowiadują się o potrzebie podjęcia terapii dopiero w grupie zerowej lub w momencie, gdy dziecko trafi do pierwszej klasy.

2. PROWADZENIE ĆWICZEŃ W DOMU

Spotkanie z logopedą nie jest jedynym, a tym samym wystarczającym elementem terapii. Tylko systematyczna, codzienna i  wytrwała praca w domu, chociaż kilkuminutowe powtarzanie oraz  utrwalanie materiału językowego z zajęć  mogą doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu. Podobnie, jak powtarzanie poznanych wierszyków utrwalających ćwiczone głoski – staje się  kluczem do  pełnej sprawności artykulacyjnej dziecka.

3. SYSTEMATYCZNOŚĆ UCZĘSZCZANIA NA ZAJĘCIA

Jeśli dziecko nie uczestniczy systematycznie w zajęciach (opuszcza je bez uzasadnionej przyczyny), zaburzeniu ulega cały proces terapeutyczny. Dodatkowo nierytmiczność ćwiczeń może znacznie wydłużać terapię. Nabiera to dużego znaczenia w przypadku bardzo poważnych zaburzeń, z jakimi coraz częściej logopeda ma do czynienia.

4. PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ

Niezwykle ważnym elementem składowym terapii logopedycznej jest przynoszenie  zeszytu, gdzie specjalista wkleja lub odnotowuje materiału i gdzie jest do wglądu  systematycznie  wprowadzany na zajęciach materiał językowy. Dzięki temu w każdej wolnej chwili dziecko może do niego sięgnąć, by podjąć pracę nad powtórzeniem i utrwalaniem ćwiczeń.

5. STAŁA WSPÓŁPRACA RODZICÓW Z LOGOPEDĄ

Współpraca ta  to bardzo ważny czynnik determinujący sukces terapii, zarówno przy prostych wadach wymowy, jak i przypadkach bardziej złożonych. Jeżeli rodzic nie podejmuje wysiłku, by pomóc własnemu dziecku, to praca terapeuty staje się długa, mozolna i może trwać latami, bez widocznych rezultatów.

6. WSPARCIE PSYCHICZNE DZIECKA

Wsparcie dziecka  to bardzo ważny czynnik determinujący sukces terapii. Dziecko chętniej podejmuje wysiłek, gdy czuje bliskość rodzica, jego akceptację i pomoc.

7. ZAANGAŻOWANIE DZIECKA W PROCES TERAPEUTYCZNY – GOTOWOŚĆ   DO PODJĘCIA WYSIŁKU

Poza zaangażowaniem rodzica istotna jest również  motywacja samego dziecka. Dopiero chęć do pracy, przy jednoczesnym wsparciu ze strony opiekunów powoduje, że powstają  optymalne warunki terapeutyczne.

8. POZIOM ŚWIADOMOŚCI DZIECI I ICH RODZICÓW NA TEMAT WPŁYWU POPRAWNEJ WYMOWY NA OSIĄGNIĘCIA EDUKACYJNE

Niski poziom tej świadomości zwykle wpływa niekorzystnie na proces terapeutyczny,  a odsetek dzieci z wadami wymowy w szkole masowej stale rośnie. Tymczasem zrozumienie tej zależności  oraz podjęcie systematycznych ćwiczeń celem eliminacji zaburzenia w znacznym stopniu wpływa na ograniczenie trudności w pisaniu i czytaniu. Staje się tym samym gwarantem powodzenia szkolnego.

9. BRAK WIARY W MOŻLIWOŚĆ OSIAGNIĘCIA SUKCESU

Wiele dzieci zraża się przejściowymi trudnościami i niepowodzeniami, nie zdając sobie sprawy, że terapia musi odpowiednio długo potrwać i nie przynosi natychmiastowego sukcesu. Tylko regularne uczęszczanie na zajęcia  i codzienne ćwiczenia w domu będą skutkowały poprawą wymowy.